Extruder gép automatizálása

 

Felkérést kaptam egy extruder gép régi hajtásának korszerűsítésére.

A gép, műanyag por alapú alapanyagból fóliát állít elő. Az előző hajtás egy 55kW-os 3 fázisú csúszógyűrűs villanymotorral volt megoldva, aminek a kommutátor szögváltoztatásával lehetett a fordulatszámot változtatni.

Extruder

A motor nagy karbantartás igényű volt. Amikor a motor forgórésze zárlatos lett, akkor mérlegelésre került az extruder gép hajtásának korszerűsítése. Számításba kellet venni az új motor kiválasztásánál a megfelelő nyomatékot, fordulatszámot és teljesítményt. Végül is egy olasz gyártmányú 3 fázisú 4 pólusú 55kW-os villanymotor mellett döntöttünk.

A tengely átmérővel nagyon nem kellet foglalkozni, mert a motorok teljesítményváltozásával a tengely átmérő is változik. Szóval a tengely átmérő pont megfelelő volt. Mivel a motor 4 pólusú, ezért a fordulata 50Hz-en 1450-es. A motor kiválasztása már meg volt, ehhez kellet egy megfelelő frekvenciaváltó is. Az LG SV-IS7-re esett a választás.

Extruder

Ár arányban verhetetlen, nagy teherbírású, sok paraméterezési lehetőséggel. Stabil, megbízható működésű. 20Hz-80Hz-ig lehet állítani a fordulatot. 20Hz alatt már a villanymotornak nincsen hűtése, ezért nem is mentünk lejjebb a frekvenciában. 80Hz felett pedig a motor károsodhat. Többet is tud a frekvenciaváltó, de nekünk másra nem volt szükségünk.

(Amúgy megjegyezném, a frekvenciaváltók érzékenyek a túlmelegedésre. Van beépített hővédelem, de fontos a megfelelő hűtőrendszer kialakítása is. Én ezt Rittal 200X200 mm ventilátorral oldottam meg.)

Extruder

Fontos: Ha nincs rendszeresen tisztítva a frekvenciaváltó és a kapcsolószekrény, akkor nem lesz megfelelő a hűtés és a frekvenciaváltónak az élettartama is rohamosan csökkenni fog!

estruder

Tettem rá egy kézi és egy automata funkciót is.

Kéziben én állítom egy potméterrel a fordulatot. Automata állásban pedig automatikusan megy fel a fordulat 0-80Hz-re, és leállításnál pedig 80Hz-0Hz-re. Természetesen a felfutási és lefutási időt is be kellet állítani. Ez a mi esetünkben 10sec-re lett állítva.

A gépet is átalakítottam. Terveztem bele egy olyan védelmet, ami nem engedi addig elindítani a gépet, amíg fel nem fűt. Ellenkező esetben könnyen szétszakadhatna az extruder gép csiga rendszere, ami a műanyag granulátumot továbbítja a fej felé. Erre SIEMENS LOGO programozható relét (mikro PLC-t) használtam. Amúgy ezt funcióblokkban programoztam le.

http://plc.mechatronika.hu/plc/feladatok/LOGO!_V5_kezikonyv_hu.pdf

http://szirty.uw.hu/lang/

Tervrajz

Azért döntöttem a SIEMENS LOGO mellet, mert nagyon megbízható, strapabíró. Viszonylag egyszerűen lehet programozni. A programját egyből tudom szimulálni. És le tudom ellenőrizni. Ami ellene van, az az ára, valamint, hogy nem minden USB-RS232 átalakítóval működik.

extruder

A frekvenciaváltó paraméterezésében az Irmanko Kft. munkatársainak szeretnék köszönetet mondani! Egyaránt a beszerzésben és a termék szakmai támogatásában.

Elérhetőek itt: http://iramko.com/LG_LS_Frekvenciavalto

Projekt vége

 

Ez egy szép projekt volt.

 

Ajánlott blogok


Pohárlyukasztó gép

Egyedi célgéphez hívtak ki javítás céljából. Mindennek lehetett mondani csak gépnek nem. A mechanikai felépítés adott volt, de a vezérlés már nem volt így. Aki előttem dolgozott rajta, annak az elgondolása jó volt, csak a kivitelezésben voltak problémák. Olyannyira, hogy többet állt az a gép, mint működött. Becsületére váljon, hogy egy microcontroller-es vezérlést tervezett Fet-es meghajtó fokozattal, ami működött is barkács szinten, de nem hosszútávon. Egy 4 fázisú léptető motort hajtott.

Robbanásbiztos berendezések

Robbanásbiztos berendezések

Mészoltó gép automatizálása

 Egy mészoltó gép automatizálásával kerestek meg. Minimál projektként indult, de profi megoldás született belőle. A gép adott volt, csak a vezérlés volt kezdetleges. A megrendelőm kérése az volt, hogy ne kerüljön sokba,  de megbízható legyen. Ezt nem lehet megoldani! Vagy mégis! Miből kell dolgozni?



Szóljon hozzá Ön is: