Pohárlyukasztó gép

 

Egyedi célgéphez hívtak ki javítás céljából.

Ilyen volt

Ilyen lett

Mindennek lehetett mondani csak gépnek nem. A mechanikai felépítés adott volt, de a vezérlés már nem volt így. Aki előttem dolgozott rajta, annak az elgondolása jó volt, csak a kivitelezésben voltak problémák. Olyannyira, hogy többet állt az a gép, mint működött. Becsületére váljon, hogy egy microcontroller-es vezérlést tervezett Fet-es meghajtó fokozattal, ami működött is barkács szinten, de nem hosszútávon. Egy 4 fázisú léptető motort hajtott. (http://www.uni-miskolc.hu/~elkblaga/madaimotorok/O55.pdf) Szóval adott volt egy vas, teljesen szétszedve. Mit lehet vele kezdeni? Azt évek alatt megtanultam, hogy ha valamihez nekiállok, javítom, vagy újra építem, azt úgy tegyem, hogy megbízható legyen. Élből nem is azon gondolkoztam, hogy én is építsek egy microcontroller-es vezérlést. Pedig a PIC 16f84a erre meg is felelt volna. De nem biztos, hogy stabilan működik ipari környezetben, ahol napi 8-12 órában hajtják a gépet. Megjegyezném én is építettem ilyen vezérlőket, de a tapasztalat azt mutatta, hogy sokszor volt lépéshiba, a motor nem mindig lépett egyet, perreget 2 lépés között. Szóval hobbynak jó, de nem stabil. Én inkább egy gyári vezérlőt használtam és ehhez jól jött a cnc ismeret is. Választásom a minStep vezérlőre eset. http://ftp.torespont.hu/~szirty/DOC/MiniStep-4.pdf

Ez elég stabil RS232-ön kommunikál. Akár több vezérlő is tud egyszerre dolgozni. Saját paraméterezési menüvel rendelkezik.

Itt lehet felprogramozni szöveges parancssorral. Valamint a vezérlő kártya rendelkezik bemenettel és kimenettel is. Ez azért jó, mert a motor helyzetét lehet egy induktív érzékelővel figyelni és a program alapján tudunk egy logikára felépítve motort vezérelni. Ezen kívül reléket vagy levegő szelepeket működtetni, amik különböző munkahengereket tudnak működésbe hozni.

Ezt a vezérlőt egy kisméretű lemez szekrénybe építettem be.

Igazi kihívás volt ennek a vezérlőnek a programozását megtanulni. Ebben nagy segítséget nyújtott a vezérlő forgalmazója a www.Tech-con.hu. Jó tapasztalatszerzés volt a léptetőmotorok területén. Olyan jól sikerült, hogy azóta még egyet kellet építenem, ugyanezzel a megoldással. Stabilan működik. Egy hibája volt a miniStep vezérlőnek, mégpedig, hogy szoftverfrissítés előtt 5-6 havonta elfelejtette a beírt programját. Ezt a forgalmazó cég 10 perces programfrissítéssel megoldotta. Amúgy csak az első gépnél fordult ez elő, mert abban még egy régebbi verziószámú vezérlő volt. Azóta vezérlési probléma miatt nem kellett a géphez hozzányúlni, folyamatosan üzemel. Gyenge pontja a pohár darabszám számlálója, amit egy gyorsszámlálóval oldottam meg. Ez néha elállítódik. Időnként utána kell állítani kézzel, aztán megint megbízható a gép.

Köszönetet szeretnék mondani Balázs Lajos Úrnak a vezérlő forgalmazójának www.Tech-con.hu,  a termék támogatásáért.

Itt látható a gép működésközben:

Ajánlott blogok


Robbanásbiztos berendezések

Robbanásbiztos berendezések

Extruder gép automatizálása

Felkérést kaptam egy extruder gép régi hajtásának korszerűsítésére. A gép, műanyag por alapú alapanyagból fóliát állít elő. Az előző hajtás egy 55kW-os 3 fázisú csúszógyűrűs villanymotorral volt megoldva, aminek a kommutátor szögváltoztatásával lehetett a fordulatszámot változtatni.

Mészoltó gép automatizálása

 Egy mészoltó gép automatizálásával kerestek meg. Minimál projektként indult, de profi megoldás született belőle. A gép adott volt, csak a vezérlés volt kezdetleges. A megrendelőm kérése az volt, hogy ne kerüljön sokba,  de megbízható legyen. Ezt nem lehet megoldani! Vagy mégis! Miből kell dolgozni?



Szóljon hozzá Ön is: